Projektowanie stron WWW dla laików

Przejrzystość kodu

        Zastanawiasz się zapewne, dlaczego na zajęciach informatyki prowadzący owe zajęcia tłuczą Ci do głowy informacje o znacznikach, parametrach - HTML. Postaram Ci się wyjaśnić, dlaczego to ma sens. Strony www można generalnie tworzyć na trzy sposoby:

  1. Tworzenie stron za pomocą graficznych generatorów. Przykładem takiego generatora jest Netscape Composer. Cała praca jest prosta i przyjemna. Efekt także jest miły dla oka, jednak na dłuższą metę stosowanie takich programów jest równoznaczne z, jak to się kolokwialnie określa, 'pójściem na łatwiznę'.
  2. Tworzenie stron za pomocą tekstowych generatorów. Praca polega tu na pisaniu kodu strony, zaś generator ułatwia nam wstawianie fragmentów gotowego kodu - np. kodu obrazków, czy tabeli. Przykładem połączenia takiego programu i generatora graficznego jest Pajączek.
  3. Tworzenie stron w czystym HTML. Jestem zwolennikiem tej metody. Polega ona oczywiście na pisaniu kodu strony w edytorze tekstu, np. Notatniku. Osoba tworząca stronę ma całkowitą kontrolę nad jej wyglądem, lecz musi znać język HTML w co najmniej podstawowym stopniu.

        Napisałem powyżej, że trzecia metoda jest najlepsza. Różnice w ich działaniu możesz zaobserwować w prosty sposób - zrób identyczną stronę w każdy z powyższych sposobów. Następnie obejrzyj efekt Twojej pracy w przeglądarce (najlepiej kilku przeglądarkach). Największa różnica jest jednak w źródle strony. Generatory graficzne tworzą niezwykle nieefektywny i długi kod, zawierający mnóstwo sieci. Sam zadecydujesz którą będziesz stosować, jednak polecam zaznajomienie się z językiem HTML i stosowanie ostatniej metody. Tylko w ten sposób możesz zapewnić sobie, że za miesiąc będziesz się orientować jak zaktualizować stronę.

        Przedstawiam Ci poniżej kilka kosmetycznych porad, które pozwolą Ci na lepszą orientacje w kodzie dokumentu HTML. Aby kod Twojej strony był przejrzysty, pisz go według poniższych wytycznych:

- Tekst w znacznikach pisz dużymi literami. Kod tak pisany jest nieco bardziej przejrzysty.

  <P ALIGN=JUSTIFY>, a nie <p align=justify>

- Tabele pisz w taki sposób, abyś nie miał problemu z wyóżnieniem fragmentu tekstu odpowiedzialnego za daną kolumnę. To samo oczywiście tyczy sie każdego składnika HTML. Przykładowo:

  Nie

  <TR><TD></TD></TR>,

  lecz

  <TR>
  <TD></TD>
  </TR>


- Wyrażnie oddziel część HEAD od BODY. Nie zaszkodzi nawet kilka linii odstępu.

- Bardzo ważne jest, abyś wyrobił sobie styl pisania stron. Pisz stronę według takiej konwencji, która zapewni Ci że za jakiś czas będziesz się doskonale orientował, jak zmodyfikować stronę oraz sprawi, że będziesz wiedział, jak strona wygląda w przeglądarce na podstawie kodu.

Powrót


Strona została stworzona w ramach zaliczenia przedmiotu Komputerowa Grafika Inżynieryjna.
© MŁ, 2001, prawa autorskie zastrzeżone.

Warto odwiedzić: fryzury