Projektowanie stron WWW dla laików

Style

        Style CSS (Cascade Style Sheets) to jeden z najbardziej rewolucyjnych kroków w standardach WWW. Pozwalają one na bardzo łatwe i przejrzyste modyfikowanie własności obiektów znajdujących się na stronie (tekst, grafika, tabele, etc.). Jednorazowe zadeklarowanie stosowania stylu w pewnym rodzaju obiektu na stronie, daje możliwość każdorazowego wykorzystania takich własności obiektu, jeżeli tylko na stronie wystąpi. Jak więc wygląda to w praktyce?

        W nagłówku strony (HEAD) Umieszczamy deklaracje:

<!--
<style>
OBIEKT {ATRYBUT1:WARTOŚĆ1; ATRYBUT2:WARTOŚĆ2
[...]}
</style>
-->

        Konstrukcja <!--, --> oznacza, że styl jest komentarzem (nie wpływa na zawartość strony i jest pomijany przez przeglądarke). Stosujemy ją tylko z tego powodu, że starsze przeglądarki nie akceptują styli.

        Obiekt (lub ich lista) oznacza rodzaj obiektu na stronie. Przykładowo, jeżeli wpiszemy P, to każdy tekst mieszczący się między znacznikami <P> a </P> będzie miał atrybuty określone między nawiasami klamrowymi. Jeżeli ustawimy konkretną wielkość czcionki, ustawienie w przeglądarce wielkości czcionki nie będzie już miało żadnego znaczenia - strona zawsze wyglądać będzie tak samo. Właśnie z tego powodu (oraz dzięki łatwości ich pisania), stosowanie styli stało się tak popularne i powszechne.

        Oczywiście style można wstawić także na kilka innych sposobów. Możesz wstawić je tak, by działały na tylko jeden akapit, wtedy konstrukcja będzie wyglądać następująco:

<P STYLE="font-size: 10px">

        Teraz cały akapit (ten jeden, a nie wszystkie), będą zawierały czcionki o wielkości 10 pikseli.

        Jest jeszcze jednen sposób wstawiania styli, który ma bardzo powszechne zastosowanie. Mianowicie, można je wczytać z zewnętrznego pliku. Jest to o tyle wygodne, że jeżeli tworzysz witrynę składającą się z dziesięciu podobnych podstron, bezsensowne byłoby każdorazowe wstawianie styli. Problem ten zlikwidujesz tworząc plik o nazwie np. style.css (przyjęto, że pliki z definicjami styli mają rozszerzenie CSS), a następnie w nagłówku (HEAD) każdej ze stron umieścisz tylko jedną linię:

<LINK HREF="style.css" REL="stylesheet" TYPE="text/css">

        Oczywiście, musisz pamiętać o tym, aby plik style.css był w tym samym katalogu co strona, w której wpisywałeś deklarację wczytania styli. Oczywiście, możesz używać ścieżek względnych.

        Poniżej obejrzyj podstawowe atrybuty, jakie możesz stosować przy wykorzystaniu styli:

AtrybutOpisPrzykład
font-familyCzcionka"Times", "Verdana, Courier, Times", "Arial"
font-weightWaga czcionki"bold", "normal", "600" (wartość od 100 do 900)
font-sizeWielkość czcionki"1", "large", "normal", "1cm", "10px"
colorKolor"#ffffff", "black", "white", "red"
background-colorKolor tła"#ffffff", "black", "white", "transparent"
text-decorationDekoracja tekstu"none", "underline", "overline", "line-trough", "blink"
white-spaceSposoby wyświetlania spacji"normal", "pre", "nowrap"
text-alignWyrównanie tekstu"left", "right", "center", "justify"
line-heightWysokość odstępu między wierszami"1cm", "10px", "50%"
background-imageGrafika jako tło"url(nazwa.gif)"
background-repeatPowtarzanie tła"repeat-x", "repeat-y", "no-repeat", "repeat"
list-style-imageObrazek jako wypunktowanie <UL>"url(kropka.jpg)"

        Oczywiście, lista jest o wiele dłuższa. Mój wybór jest sybiektywny i zawiera jedynie te style, których sam często używam. Nie zapominaj jednak, że style są niezwykle ważnym elementem dla twórców stron, w miarę nabierania doświadczenia w tej materii sam docenisz potęgę tego narzędzia.

Powrót


Strona została stworzona w ramach zaliczenia przedmiotu Komputerowa Grafika Inżynieryjna.
© MŁ, 2001, prawa autorskie zastrzeżone.

Warto odwiedzić: fryzury