Projektowanie stron WWW dla laików

Umieszczanie strony

        Na zajęciach z informatyki - i być może z wykorzystaniem moich porad - stworzyłeś już swoją pierwszą stronę WWW. Być może nagrałeś ją już na dyskietkę, lecz pragniesz aby i ktoś inny mógł ją obejrzeć. Być może byłeś na wspaniałej wycieczce, a zdjęcia chciałbyś opublikować, zamiast robić odbitki dla każdego jej uczestnika. To tylko jedno z zastosowań prywatnych i niekomercyjnych stron WWW, które akurat, nie wiedzieć czemu, wpadło mi do głowy.


Jak więc to zrobić?

        Aby umieścić swoją stronę w internecie musisz wykonać następujące kroki:

- Po pierwsze, musisz znaleźć miejsce na dowolnym serwerze internetowym. W przypadku stron komercyjnych będzie to trochę kosztowało, ale na szczęście dla niekomercyjnych zastosowań dostępne są darmowe serwery. Stosuj te polskie - dostęp do nich będzie dla rodzimych internautów o wiele szybszy. Mogę Ci dwie z nich polecić (kliknij na adres, aby przenieść się na stronę odpowiedniej firmy): www.republika.pl, www.polbox.com. Ponoć Radio Maryja od dwóch lat także zakłada darmowe konta, ale z wiadomych przyczyn nie będę go propagował.

- Umieścić swoją stronę na serwerze. Najczęściej dostęp do konta jest za pośrednictwem FTP (File Transfer Protocol, jeśli jesteś laikiem to nie będzie Cię interesować co to jest). Jak to dokładnie zrobić, przeczytasz na stronie firmy, która jest właścicielem serwera. Z programów, które Ci to umożliwią, polecić Ci mogę jeden - według mnie zdecydowanie najlepszy - WS_FTP Pro (kliknij na nazwę aby przenieść się na stronę jego producenta, skąd ściągniesz darmową 30-dniową wersję).

- Twoja strona ma zapewne dosyć skomplikowany adres. Zapisz go sobie, a następnie pomyśl, jak można byłoby go uprościć. Możesz to zrobić, stosując tzw. alias. Aliasy oferowane są za darmo przez dwie firmy (kliknij na adres aby przenieść się na ich strony i stworzyć aliasy): www.z.pl oraz www.prv.pl. Jeżeli skorzystasz z ich usług, alternatywny adres Twojej strony będzie wyglądał tak: www.nazwa.z.pl, lub też www.nazwa.prv.pl. Oczywiście, ten krok możesz pominąć.

- Teraz możesz już obejrzeć swoją stronę za pomocą przeglądarki internetowej, wpisując już adres w internecie (jak dokładnie będzie on wyglądał, dowiesz się na stronie firmy na której serwerze ją umieszczałeś). I jeżeli jest to Twoja pierwsza strona, daję Ci głowę, że spotka Cię wielkie rozczarowanie. Linki nie działają, strona otwiera się wolno, połowy obrazków nie widzisz. Stronę należy więc gruntownie przebudować stosując poniższe porady:


Wielkość liter

- Serwery internetowe rozróżniają wielkość liter! Dlatego, dla ujednolicenia naszego systemu robienia stron, w nazwach plików będziemy stosowali tylko małe litery. Przykładowo, jeżeli mamy plik index2.htm (1) i chcemy, aby link w pliku index.htm (2) odnosił do pliku (1), to konstrukcje: <A HREF="Index2.htm"> oraz <A HREF="INDEX2.HTM">niepoprawne! Choć na Twoim komputerze działającym pod systemem Windows strona będzie działać, aby działała ona w internecie musisz dokładnie podawać nazwy. A więc poprawnie będzie: <A HREF="index2.htm">. Oczywiście to samo dotyczy nazw katalogów oraz innych plików, np. obrazków.


Polskie znaki

- Nie używaj polskich znaków w nazwach plików! Jest to przyczyną wielu błędów, które omyłkowo łatwo jest popełnić. Zwłaszcza, gdy stronę sporządzamy na kilku komputerach, na których stosowane są różne standardy polskich znaków. Czyli:

  Nie stosujemy: zdjęcie.jpg, a zamiast tego stosujemy: zdjecie.jpg


Długie nazwy

- Nie używaj długich nazw plików! To także przyczyna wielu błędów. Oczywiście, możesz używać długich nazw - ale dobrą radą jest, abyś się od tego powstrzymał, przynajmniej na początku, gdy o błąd łatwo. Choćby dlatego, że długie nazwy są obcinane przy przenoszeniu/kopiwaniu plików za pomocą ciągle popularnego dosowego Norton Commandera (który z resztą także zamienia część dużych liter na małe i odwrotnie). Dla przypomnienia, krótka nazwa zawiera do 8 znaków nazwy i do 3 znaków rozszerzenia. Czyli:

  Nie stosujemy: mojezdjecie.jpg, a zamiast tego stosujemy: zdjecie.jpg lub mojezdje.jpg


Długie rozszerzenia

- W nazwach plików używaj trzyliterowych rozszerzeń, na przykład htm a nie html, jpg a nie jpeg. Pamiętaj, że nazwa pliku rzeczywistego i jego nazwa w linku muszą być takie same. Dlatego, pozamieniaj nazwy html i jpeg na ich trzyliterowe odpowiedniki. Dlaczego to polecam? Bowiem, priorytet nad czteroliterowym rozszerzeniem ma trzyliterowe. Plik index.html jest standartowym plikiem otwieranym po podaniu katalogu. Jeśli jednak istnieje tam plik index.htm, jest on otwierany zamiast index.html. Dlatego, dla ujednolicenia naszego systemu stosujemy trzyliterowe rozszerzenia. Czyli:

  Nie stosujemy: grafika.html, a zamiast tego stosujemy: grafika.htm


Odstępy w nazwach

- W nazwie żadnego pliku nie może byc spacji! To już powinieneś wiedzieć z zajęć z zakresu systemu Linux, gdzie nie może w normalnych warunkach istnieć plik zawierający spację. Czyli:

  Nie stosujemy: ja 1.jpg, a zamiast tego stosujemy: ja_1.jpg lub ja1.jpg


Slash i backslash

- W nazwach plików używaj znaku slash (/), a nie backslash (\)! To także wynika wprost ze specyfikacji systemów unixowych. Choć strona zawierająca backslash (\) będzie działać na Twoim komputerze, nie będzie działał żaden obrazek czy link jeżeli będziesz ściągał ją z internetu. Czyli:

  Nie stosujemy: <IMG SRC="obrazki\1.jpg">, a zamiast tego stosujemy: <IMG SRC="obrazki/1.jpg">        O ile drugia, trzecia i czwarta porada są poradami które ułatwią Ci życie, a nie musisz ich stosować (pod warunkiem że nie popełnisz głupiego błedu), to pierwszej i dwóch ostatnich zasad musisz trzymać się bezwarunkowo, bowiem bez ich zastosowania strona nie będzie działać poprawnie.


Powrót


Strona została stworzona w ramach zaliczenia przedmiotu Komputerowa Grafika Inżynieryjna.
© MŁ, 2001, prawa autorskie zastrzeżone.

Warto odwiedzić: fryzury