Projektowanie stron WWW dla laików

HEAD i BODY

        W tym dziale poznasz fragmenty kodu, gotowe do wstawienia podczas tworzenia strony. Tak więc, na samym początku tworzenia witryny wstawiamy do czystego jeszcze pliku kod:

<HTML>

<HEAD>
</HEAD>

<BODY>
</BODY>

<HTML>


HEAD

        Skupmy się teraz na sekcji HEAD. Jak Ci wiadomo, zawiera ona podstawowe wiadomości o stronie, które w większości nie są wyświetlane w żaden sposób na ekranie podczas przeglądania strony. Mimo to, powinnieneś wstawić tam kilka znaczników:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN"> - oznacza to, że twój dokument jest zgodny ze specyfikacją 4.0 języka HTML. Jest to przydatne przy testowaniu poprawności kodu Twojej strony za pomocą programów do tego celu napisanych (parserów).

<TITLE>Tytuł</TITLE> - Jest to tytuł strony. Zostanie on wyświetlony na pasku u góry ekranu.

<META http-equiv="content-type" content="text/html; charset=Windows-1250"> - Określa standard polskich znaków, jakie stosujesz. Ten w przykładzie, stosowany jest przez systemy zgodne z Windows. Dostępny jest jeszcze standard ISO-8859-2, lecz odradzam jego stosowanie.

<META NAME="Language" CONTENT="pl"> - To język, w jakim jest pisana strona (oczywiście nie chodzi tutaj o język programowania). To informacja przydatna w wyszukiwarkach internetowych, gdy poszukujesz stron w wybranym języku. Dla angielskiego - en, amerykańskiego - en-us, niemieckiego - de.

<META NAME="Author" CONTENT="Imię Nazwisko"> - W ten sposób zaznaczasz autorstwo swojej strony. Myślę, że do tego znacznika nie muszę Cię specjalnie przekonywać, choć jest on z punktu widzenia wyszukiwarek mało istotny.

<META NAME="Keywords" CONTENT="slowo1, slowo2, slowo3"> - Tutaj wypisujesz słowa kluczowe, czyli te, które porównywać będzie wyszukiwarka internetowa z szukanymi przez internautę słowami. Wpisuj wszystko co Ci przychodzi do głowy i co jest związane z tematem strony. Możesz wpisać to samo słowo bez polskich znaków oraz w różnych przypadkach i liczbach (cóż, język polski się niestety odmienia).

<META NAME="Description" CONTENT="tekst"> - To bardzo ważna część strony. Bowiem właśnie ten tekst zostanie wyświetlony przez wyszukiwarkę internetową, gdy Twoja strona trafi na listę odnalezionych dokumentów w sieci o żądanym temacie. Staraj się więc zachęcić internautę do odwiedzenia jej - ale nie prostackimi sformuowaniami jak 'Super strona!', 'Tylko tutaj!', etc. Bo właśnie takie strony okazują się najmniej ciekawe.

<LINK href="style.css" rel=stylesheet type=text/css> - Już opisywałem to w dziale style. Jest to polecenie importu styli z pliku zewnętrznego na aktualną stronę.

<META NAME="Generator" CONTENT="nazwa"> - Ty możesz się poszczycić brakiem tego znacznika, co oznacza że pisałeś samodzielnie swoją stronę w języku HTML.

<META NAME="Refresh" CONTENT="czas; adres"> - Ten znacznik nie jest wymagany. Oznacza on, że po czasie czas mierzonym w sekundach, otworzy się strona o adresie adres. Nie musisz stosować opcji adres, wtedy co czas sekund, Twoja strona będzie się automatycznie odświeżać. Pamiętaj, aby nie działo się to zbyt często.


BODY

        Znacznik <BODY> zawiera kilka bardzo istotnych parametów, których znajomość może pomóc Ci w udzieleniu odpowiedzi na kilka istotnych pytań.

<BODY BGCOLOR="kolor"> - w ten sposób ustalisz kolor tła. Możesz podać jego nazwę lub jego składowe RGB (czerwony - zielony - niebieski) w systemie szesnastkowym (najmniejsza liczba to 00, a największa ff). Dla przykładu, kolor czerwony to #ff0000, biały #ffffff, a szary (średnia bieli i czerni) #888888.

<BODY BACKGROUND="obrazek"> - tak ustlisz obrazek, który będzie stanowił tło. Oczywiście, zamiast tekstu obrazek wstaw nazwę pliku który go stanowi lub jego adres.

<BODY TEXT="kolor1" LINK="kolor2" VLINK="kolor3" ALINK="kolor4"> - w ten sposób przyporządkujesz tekstowi na stronie kolor kolor1, linkom kolor2, odwiedzonym linkom kolor3, a linkom aktywnym kolor4. Podkreślenia linków pozbędziesz się tylko za pomocą styli, ale o tym już w dziale style.

<BODY LEFTMARGIN="x" TOPMARGIN="y"> - Ustalenie marginesu lewego na x pikseli, a górnego na y pikseli. Dostępne są jeszcze parametry RIGHTMARGIN (margines lewy) i BOTTOMMARGIN (margines prawy). Niestety, nie są one akceptowane przez Netscape Communicator, tak więc aby przy przeglądaniu nim stron wyglądały one dobrze, należy stosować parametry: MARGINHEIGHT (wysokość marginesu, czyli równocześnie margines górny i dolny) oraz MARGINWIDTH. Ustawienie marginesów na 0 powoduje maksymalne przybliżenie treści strony do krawędzi okna.


Powrót


Strona została stworzona w ramach zaliczenia przedmiotu Komputerowa Grafika Inżynieryjna.
© MŁ, 2001, prawa autorskie zastrzeżone.

Warto odwiedzić: fryzury