Projektowanie stron WWW dla laików

Linki

        Oto i porady dotyczące usprawniania i poprawiania pracy odnośników na stronie:


Dokumentacja

- Przejrzyj dział umieszczanie stron w internecie. Zastosuj się do najistotniejszych porad tam umieszczonych. Musisz też ujednolicić system plików, nie stosuj dużych liter w nazwach plików i katalogów (analogicznie w linkach) oraz długich nazw.


Kolory

- Kolor linków ustawiasz w sekcji BODY. Konstrukcja jest następująca (przy pominięciu pozostałych parametrów): <BODY LINK=C1 VLINK=C2 ALINK=C3>. Oczywiście zamiast C1, C2 i C3 nalezy wstawić kolor odpowiednio: linka, linka odwiedzonego i linka aktywnego.


Podkreślenie

- Podkreślenia pozbyć się możesz tylko przy zastosowaniu styli. Ale więcej o nich dowiesz się w dziale style.


Podświetlenie

- Podświetlić link po najechaniu na niego kursorem możesz uzyskać przy zastosowaniu styli (gdy link jest tekstem) lub JavaScript (gdy link jest obrazkiem). Obejrzyj działy: style oraz skrypty.


Rodzaje

- Linkiem może być cokolwiek, np. obrazek. Wystarczy jego deklaracje umieścić między znacznikiem <A> a </A>.


Ramka

- Jeżeli linkiem jest obrazek, pojawia się wokół niego ramka. Całość nierzadko wygląda niezbyt przyjaźnie. Wystarczy dodać parametr BORDER=0, aby usunąć obramowanie.

<A HREF="obrazek.htm"><IMG SRC="obrazek.jpg" BORDER=0></A>


E-mail

- Link może wskazywać adres e-mail, a konkretnie jego naciśnięcie może uruchomić program umożliwiający Ci napisanie e-maila do wskazanej osoby. Wysłanie listu pod adres jez@z.pl uzyskamy wstawiając kod:

<A HREF="mailto:jez@z.pl">Napisz do mnie</A>


http://

- Jeżeli link odnosi do strony w internecie i nie zawiera na początku ciągu znaków http://, to deklaracja odnośnika jest błędna! Poprawna deklaracja linku przenoszącego na stronę www.z.pl wyglądałaby (wbrew pozorom, nie jest to takie oczywiste) następująco:

<A HREF="http://www.z.pl">Kliknij</A>


FTP

- Link może też wskazywać na plik do pobrania przez FTP. Plik /strona/index.htm z serwera FTP o adresie 123.456.789.1 i porcie FTP 100 przy loginie użytkownika: abc i jego haśle def uzyskasz wstawiając kod:

<A HREF="ftp://abc:def@123.456.789.1:100/strona/index.htm">Pobierz</A>


Nowe okno

- Link może spowodować otwarcie strony w nowym oknie przeglądarki. Aby to zrobić, do znacznika <A> dodaj parametr: TARGET="_blank".

<A HREF="strona.htm" TARGET="_blank">Kliknij</A>


Mrówki

- Standartowo po kliknięciu na odnośnik, pojawiają się mrówki (przerywane obramowanie). Usuniesz je poprzez dodanie do znacznika <A> kodu: onFocus="blur(this)".

<A HREF="link.htm" onFocus="blur(this)">Link bez mrówek</A>Powrót


Strona została stworzona w ramach zaliczenia przedmiotu Komputerowa Grafika Inżynieryjna.
© MŁ, 2001, prawa autorskie zastrzeżone.

Warto odwiedzić: fryzury